VAKUM NEDİR?

Kelime anlamı olarak; Türkçeye Fransızcadan geçen vakum kelimesinin ilk Latince yani bilim adı vacuus (boşluk) olarak geçer. Bu sözcük bazı durumlarda Boşay kelimesi ile Türkçe’ ye yerleştirilmiştir.

Teknik anlamda; Atmosferimizin yeryüzüne yakın olan yani bizlerin hissedebildiği katmanında başlıca gazlar %78 azot, %21 oksijen, %1 ise su buharı, argon, karbondioksit, neon, helyum, metan, kripton, hidrojen, ozon ve ksenon elementlerinden oluşur. İşte bu tüm gazlardan ayrıştırılmış her ortam vakumlu ortam yani gazsız ortam boşluktur. Kolay bir tabir ile hava basıncı etrafındaki atmosfer basıncından daha düşük (basıncı alınmış) ortamları tarif etmek için kullanılır. Vakum ve basınç kavramı doğrudan ilişkilidir.

Tarihçesi olarak; Vakum İtalyan fizikçi ve matematikçi Evangelista Torricelli tarafından keşfedilmiştir. 1641 yılındaki yaptığı deneyler sırasında cıva ile dolu bir kaba aynı şekilde 1 metre yüksekliğinde cıva ile doldurulmuş tüpü ağzı kap yönüne gelecek yani tüpün alt kısmı yukarı gelecek şekilde yerleştirerek tüpün içerisindeki son cıva seviyesinin 760mm yükseklikte kaldığını farketti. Tüpün ağzı açık olduğu halde cıvanın tamamının kap içine boşalmayarak 760mm’ de kalması cıva basıncının açık hava basıncı tarafından dengelenmiş olmasıdır. Böylelikle ilk barometre keşfedildi. Kullandığı bu sisteme barometre olarak isimlendirdi. Torricelli barometresine göre deniz seviyesindeki atmosfer basıncı 760mmHg veya 760 torr(İsminin ilk 4 harfi) olarak belirlendi. Günümüzde yaygın olarak kullanılır.

ÖLÇÜ BİRİMLERİ NELERDİR?

Her ne kadar açık hava basıncı deneylerini ilk uygulayan Evangelista Torricelli olsa da, 1646’ da Fransız matematikçi, fizikçi ve düşünür olan Blaise Pascal alçak ve yüksek hava basıncını ispatlayarak basınç konusuna adını altın harflerle yazdırmıştır. Pascal, Torricelli’ nin yapmış olduğu deneyleri inceledikten sonra dağa çıkartılan barometredeki cıva seviyesinin alçaldığını, yani yüksek rakımlı yerlerde hava basıncının azaldığını ispatlamıştır. Günümüzde sıkça kullanılan Pascal “pa”(adının ilk iki harfi) onun eseridir.

VAKUM NASIL YAPILIR?

Dünyamızı saran atmosfer, çevrelediği her yere devamlı basınç yaptığı için vakumlama basit ve fabrikasyon şeklinde yapay olarak üretilebilir. Bu araçlara genel olarak vakum pompası olarak isimlendirilebilir. Yağlı, kuru, dalgıç, hidrofor, santrifüj gibi çeşitleri bulunmaktadır. Kullanılacak yer ve görevlerine göre tercih edilmektedir. Vakum pompasının motoru göreve başladığı an emiş kısmından aldığı havayı çıkışa itekleyerek uzaklaştırır. Kapalı bir ortama bağlanan emiş kısmı ortam hacmindeki hava moleküllerinin yoğunluğunu dışarı atmaya çalışır. Ortam ve pompa çeşidine göre vakum değeri, süresi değişebilir. İstenilen süre ve değerler vakum pompası hacmi yükseltilerek ya da düşürülerek sağlanabilir.

VAKUM NASIL ÖLÇÜLEBİLİR?

Vakum değerlerini görebilmek için elektronik ve mekanik göstergeler kullanılır. Genel olarak bu göstergeler manometre olarak adlandırılır. Önemli bir bilgi; Barometre açık hava basıncını ölçmek için kullanılan bir araçtır. Manometre ise kapalı ortamlardaki hava basıncını ölçmeye yarayan araçlardır. Kullanım alanına ve hassasiyete göre standart, endüstriyel tip, panel montaj tipi, diyafram kaynaklı, kapsül tip düşük, kapsül tip mutlak, bourdon tüplü mutlak, diyafram kaynaklı mutlak, bourdon tüplü fark, kapsül tüplü fark ve panel montaj tipi fark basınçölçer çeşitlerini seçebilirsiniz.

NEDEN VAKUMLU PAKETLEME MAKİNESİ KULLANMALIYIZ?

Üreticiler, perakende satış yapanlar ve mutfağınızdaki şefler için gerçekten yararlı uygulamalar sunuyoruz. Et, deniz ürünleri, salamura sebzeler, tarım ürünleri, baklagiller, kuruyemişler ve sert kabuklu yemişler, un, baharat, kahve ve hazır gıdalar gibi. Bu vakumlu ambalajlama makineleri ile karşılaştığınız zorluklar ve külçe masraftan kurtulmuş olursunuz. Balık ve sığır eti gibi kümes hayvanları da dâhil olmak üzere gıda ürünlerinin, ömrünü uzatır.

Meyve, et, sebze veya söz konusu olduğunda, ambalajlanmamış paketlerle, havaya maruz kalmaktadır. Depo ya da soğutucularda diğer besin öğelerine de sıçrayarak toplu deformasyon kaçınılmaz olur. Vakumlu paketlenip ambalajlanmış balık, sığır ve kümes hayvanları etlerinin bile dondurucularda donması, buzlanması ve renk değişimleri büyük ölçüde engellenmiş sonucunda ilk günkü tazeliği korunmuştur.Yani ürünlerinizi korumak için vakumlu paketleme makinesi kullanılması şarttır. Bunların yanında vakumlu paketleme makinesi kullanmanıza neden birkaç neden sıralayabiliriz;

Makinemizin yaptığı ambalajlama tekniğiyle yapılan ambalajlar ile büyük miktarda alan tasarrufunuz olacaktır,

Eğer yaşadığınız bölgede sert, soğuk ya da yüksek dereceli sıcak iklim nedenli ulaşım sorunları, politik, ekonomik sorunların tetiklediği piyasadaki dalgalanmaları %0 risksiz atlatabilir, problemsiz ve sorunsuz ürünlerinizi uzun süre saklayabilirsiniz,

Peynir veya ekmek gibi çabuk bozulabilen gıdaların deformasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir,

Bazı rakip marka makinelerinin yaptığı ambalajların ağzındaki yamuk ve güçsüz hatalı kaynaklar, poşetin açılmasına ve hava sızdırmasına neden olur. Bu da doğal olarak ürünün bozulmasına neden olur. Bizim yaptığımız paketlerin bu sorunu yaşaması mümkün değil ambalajı sökmeniz sadece bir kesici alet, bıçak ya da makas gibi aletler ile olabilir,

Tazelik testleri, vakum hava sızdırmazlık, kalıp şekli vb. gibi testlerden geçmiş olup, krem peynir, peynir dilimleri gibi peynir bazlı öğelerde daha iyi çalışmıştır,

Vakumlu torbalar donuk gıdalar için mükemmeldir. Dondurulmuş börek, lahmacun, köfte çeşitleri, mantı, kek vb.

Eğer mevsimlik yiyecekleri zaman ayırt etmeksizin yemek ve dilediğiniz zaman depolamak, derli toplu bir depo ya da soğutucu alan, bu makineler sizin için maddi olarak ve zamanınızdan büyük tasarruflar yapmanıza yardımcı olabilir.