BLOG

VAKUM MAKİNESİ FİYATLARI

vakum-makinesi-fiyatlari-1

Özellikle son yıllarda kullanımı hızla artan ve yaygınlaşan Vakum Paketleme Makineleri dünyada pek çok firma tarafından üretilmektedir. Ürünlerin bozulmadan uzun süreler muhafaza edilmesinde, sevkiyat aşamasında oluşabilecek sıkıntıların giderilmesinde, stoklama sürecinde sağladığı kolaylıklar ve ambalajlı ürünlerin hacmini minimize etmede Vakum Makineleri büyük avantajlar sağlamaktadır. Vakum Makinesi  fiyatları da üretici firmaların artmasıyla ciddi değişimlere uğramıştır. 2000’li yıllara kadar çok yüksek fiyatlara satılan vakum makinelerinin, yeni üretici firmaların sektöre girmesi ile üretimi artmış, üretimin ve firma sayısının artması rekabet oluşturmuş fiyatlarda önemli bir oranda düşmüştür. Vakum Makinelerinin Fiyatlarını belirlemede aşağıdaki faktörler etkili olmaktadır. Vakum Makinesi Fiyatları Pompa, Yapıştırma Sistemi, Satış Sonrası Teknik Servis ve Garanti, Ürün Gövde Kalitesi, Üretim Uzmanlığı ve İşçilik faktörlerine göre belirlenir.

VAKUM POMPASI FAKTÖRÜ

Vakum Makinesi fiyatlarını etkileyen en öneli unsurlardan biri pompadır. Pompa aynı zamanda Vakum Makinelerinin Kalbi olarak da nitelendirilebilir. Vakumlama işleminin ana fonksiyonu olan hava emilimini Pompa gerçekleştirmektedir. Pompa üretimi konusunda uzmanlaşmış olan Avrupalı firmalar, pompa teknolojisine de önderlik eder konumundadır. Bununla birlikte son yıllarda ülkemizde de vakum pompaları üretilmeye başlanmış ve ciddi ilerlemeler kaydedilmiştir. Ayrıca her sektörde olduğu gibi Pompa üretiminde de Uzakdoğu üretimi pompaları bulmak mümkündür. Vakum pompası için fiyat sıralaması yapmak gerekirse genel olarak Avrupa ürünlerinin en pahalı ürünler olduğu, Yerli Türk pompaların biraz daha uygun fiyatlı olduğu, Uzakdoğu firmalarının ise en düşük fiyatlarla satışa sunulduğu söylenebilir. Bu sıralama genel olarak yapıldığından istisnalar göz ardı edilmiştir.

YAPIŞTIRMA SİSTEMİ FAKTÖRÜ

Vakum Makinesi fiyatını etkileyen bir diğer faktör ise yapıştırma sistemidir. Bazı makine modelleri sadece Pompa marifetiyle yapıştırma işlemini yaparken, bazı modeller kompresör vasıtası ile yapıştırma işlemini gerçekleştirmektedir. Pompa vasıtası ile yapılan yapıştırmada en fazla 1 bar basınç elde edilirken, kompresör ile 8 bar basınç elde edilebilmektedir. Burada bazı firmalar maliyeti düşürmek adına kompresör sistemini kullanmamaktadır. Fakat bu da yapıştırma basıncının yetersiz kalmasına ve istenen standartlarda yapıştırma işleminin gerçekleştirilmemesine sebep olmaktadır. Uzmanlar Vakum Makinesi tercihinde bu unsurun göz önünde bulundurulmasını tavsiye etmektedirler.

SATIŞ SONRASI DESTEK VE GARANTİ

Yukarda zikredildiği gibi son yıllarda vakum makinelerine artan talep sebebi ile sektöre birçok firma girmiş ve değişik markalar altında ürün satışına başlamıştır. Pek çok firma da Vakum Makinesini hazır halde yurtdışından temin etmekte ve garantisiz olarak satışa sunmaktadır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, bu tür makineler piyasada çok uygun fiyatlı olarak bulunabilir. Fiyatı etkileyen en önemli unsurlardan biri de budur. İmalat parkuru, garantisi ve servis hizmeti bulunmayan ya da bulunsa bile işlevsel olarak yeterli hizmet veremeyen işletmeler, sadece satışa odaklanmaktadır. Bu firmalar satış sonrası hizmetleri verememekte,  ihtiyaç halinde yedek parça teminini de zamanında ve istendiği şekilde sağlayamamaktadır. Fiyatı etkileyen bu önemli unsurun da satın alım aşamasında dikkate alınması gerekmektedir.

ÜRÜN GÖVDE KALİTESİ

Fiyatı etkileyen bir başka unsur da Vakum makinelerinin gövde kalitesidir. Vakum makinelerinde genel olarak paslanmaz çelik kullanılmaktadır. Burada önemli olan husus paslanmaz çeliğin kullanıldığı alana uygun mikronda ve standartlarda olup olmadığıdır. Makinenin genel sağlamlığı ve dayanıklılığının bir unsuru da budur. Yüksek mikron (kalın) paslanmaz çelik kullanılması gereken yerde ince ve dayanıksız paslanmaz çelik ya da bir başka malzeme kullanılması fiyatı direkt olarak etkilemektedir. Ayrıca standartlara uygun olmayan paslanmaz çelikler de fiyatı etkileyen bir başka unsurdur.

ÜRETİM UZMANLIĞI VE İŞÇİLİK

Vakum Makinesi fiyatını etkileyen bir başka unsur da uzmanlık ve işçiliktir. Uzmanların fikir birliği yaptığı görüş, imalatın bir tecrübe birikim ve sistem meselesi olduğudur. Burada işin uzman teknik ekiple yapılması, doğru makine ve teçhizatla sürdürülmesi gerekmektedir. Bilgi ve uzmanlığın en değerli unsur olduğu ve elde edilme zorluğu da düşünülürse, konusunda uzman firmaların katlandığı bu maliyet fiyatı doğrudan etkilemektedir. Bu maliyet ilk aşamada ürüne fiyat olarak yansısa bile, ilerleyen süreçte kullanım kolaylığı, dayanıklılık, işlevsellik, ihtiyaçları karşılama olarak kullanıcısına geri dönmektedir.

Sonuç olarak Vakum Paketleme makine fiyatını etkileyen unsurlar, bu teknolojik ürün kullanıcılarını bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Satın alınacak ürün hakkında ne kadar çok bilgi edinilirse o oranda bilinçli satın alım tercihi yapılabilir. Doğabilecek mağduriyetlerin önüne geçmek için önceden bilgi sahibi olmak ideal bir yöntemdir.  Bu bağlamda 35 yıllık bilgi ve tecrübeye sahip İnvac Vakum Paketleme Makineleri uzman personeline ulaşabilir, bilgi ve tecrübelerimizde istifade edebilirsiniz.


× Whatsapp Destek Hattı.