BLOG

VAKUMLAMA

invac_sirket4

Türkçeye Fransızcadan geçen vakumlama kelimesinin, ilk Latince bilim adı vacuus (boşluk)’tur. Bu sözcük bazı durumlarda Boşay kelimesi ile Türkçe’ ye yerleştirilmiştir.

Atmosferimizin yeryüzüne yakın olan yani bizlerin hissedebildiğimiz katmanında başlıca gazlar %78 azot, %21 oksijen, %1 ise su buharı, argon, karbondioksit, neon, helyum, metan, kripton, hidrojen, ozon ve ksenon elementlerinden oluşur. İşte bu tüm gazlardan ayrıştırılmış her ortam vakumlu ortam yani gazsız ortam boşluktur. Kolay bir tabir ile hava basıncı etrafındaki atmosfer basıncından daha düşük (basıncı alınmış) ortamları tarif etmek için kullanılır. Vakum ve basınç kavramı doğrudan ilişkilidir.

VAKUMUN TARİHÇESİ

Vakum İtalyan fizikçi ve matematikçi Evangelista Torricelli tarafından keşfedilmiştir. 1641 yılındaki yaptığı deneyler sırasında cıva ile dolu bir kaba aynı şekilde 1 metre yüksekliğinde cıva ile doldurulmuş tüpü ağzı kap yönüne gelecek yani tüpün alt kısmı yukarı gelecek şekilde yerleştirerek tüpün içerisindeki son cıva seviyesinin 760 mm yükseklikte kaldığını farketti. Tüpün ağzı açık olduğu halde cıvanın tamamının kap içine boşaltmayarak 760 mm’ de kalması cıva basıncının açık hava basıncı tarafından dengelenmiş olmasıdır. Böylelikle ilk barometre keşfedildi. Kullandığı bu sisteme barometre olarak isimlendirdi. Torricelli barometresine göre deniz seviyesindeki atmosfer basıncı 760 mm Hg veya 760 torr(İsminin ilk 4 harfi) olarak belirlendi. Günümüzde yaygın olarak kullanılır.

VAKUM ÖLÇÜ BİRİMİ NEDİR?

Her ne kadar açık hava basıncı deneylerini ilk uygulayan Evangelista Torricelli olsa da 1646’ da Fransız matematikçi, fizikçi ve düşünür olan Blaise Pascal alçak ve yüksek hava basıncını ispatlayarak basınç konusuna adını altın harflerle yazdırmıştır. Pascal, Torricelli’ nin yapmış olduğu deneyleri inceledikten sonra dağa çıkartılan barometredeki cıva seviyesinin alçaldığını, yani yüksek rakımlı yerlerde hava basıncının azaldığını ispatlamıştır. Günümüzde sıkça kullanılan Pascal “pa”(adının ilk iki harfi) onun eseridir.

VAKUM NASIL ÖLÇÜLÜR?

Vakum değerlerini görebilmek için elektronik ve mekanik göstergeler kullanılır. Bu göstergeler manometre olarak adlandırılır. Barometre açık hava basıncını ölçmek için kullanılan bir araçtır. Manometre ise kapalı ortamlardaki hava basıncını ölçen  araçlardır. Kullanım alanına ve hassasiyete göre standart, endüstriyel tip, panel montaj tipi, diyafram kaynaklı, kapsül tip düşük, kapsül tip mutlak, bourdon tüplü mutlak, diyafram kaynaklı mutlak, bourdon tüplü fark, kapsül tüplü fark ve panel montaj tipi fark basınçölçer çeşitlerini seçebilirsiniz.

NEDEN VAKUMLU PAKETLEME MAKİNASI KULLANMALIYIZ?

Üreticiler, perakende satış yapanlar ve mutfağınızdaki şefler için gerçekten yararlı uygulamalar sunuyoruz. Et, deniz ürünleri, salamura sebzeler, tarım ürünleri, baklagiller, kuruyemişler ve sert kabuklu yemişler, un, baharat, kahve ve hazır gıdalar gibi ürünlerde kullanılır. Bu vakumlu ambalajlama makineleri ile karşılaştığınız zorluklar ve büyük masraftan kurtulmuş olursunuz. Balık ve sığır eti gibi kümes hayvanları da dâhil olmak üzere gıda ürünlerinin, ömrünü uzatır.

Makinemizin yaptığı ambalajlama tekniğiyle yapılan ambalajlar ile büyük miktarda alan tasarrufunuz olacaktır.

Eğer yaşadığınız bölgede sert, soğuk ya da yüksek dereceli sıcak iklim nedenli ulaşım sorunları, politik, ekonomik sorunların tetiklediği piyasadaki dalgalanmaları %0 risksiz atlatabilir, problemsiz ve sorunsuz ürünlerinizi uzun süre saklayabilirsiniz.

Tazelik testleri, vakum hava sızdırmazlık, kalıp şekli vb. gibi testlerden geçmiş olup, krem peynir, peynir dilimleri gibi peynir bazlı öğelerde daha iyi çalışmıştır.

Peynir veya ekmek gibi çabuk bozulabilen gıdaların deformasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Meyve, et, sebze veya söz konusu olduğunda, ambalajlanmamış paketlerle, havaya maruz kalmaktadır. Depo ya da soğutucularda diğer besin ögelerine de sıçrayarak toplu deformasyon kaçınılmaz olur. Vakumlu paketlenip ambalajlanmış balık, sığır ve kümes hayvanları etlerinin bile dondurucularda donması, buzlanması ve renk değişimleri büyük ölçüde engellenmiş sonucunda ilk günkü tazeliği korunmuştur. Yani ürünlerinizi korumak için vakum makinesi kullanılması şarttır.

Vakumlu torbalar donuk gıdalar için mükemmeldir. Dondurulmuş börek, lahmacun, köfte çeşitleri, mantı, kek vb.

Eğer mevsimlik yiyecekleri zaman ayırt etmeksizin yemek ve dilediğiniz zaman depolamak istiyorsanız, derli toplu bir depo ya da soğutucu alana ihtiyacınız varsa, bu vakumlu paketleme makineleri hem maddi hem de zam tasarrufu sağlayacaktır.

Bazı rakip marka makinelerinin yaptığı ambalajların ağzındaki yamuk ve güçsüz hatalı kaynaklar, poşetin açılmasına ve hava sızdırmasına neden olur. Bu da doğal olarak ürünün bozulmasına neden olur. Bizim yaptığımız paketlerin bu sorunu yaşaması mümkün değildir,  ambalajı sökmeniz sadece bir kesici alet, bıçak ya da makas gibi aletler ile olabilir.

VAKUMLAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Dünyamızı saran atmosfer, çevrelediği her yere devamlı basınç yaptığı için vakumlama basit ve fabrikasyon şeklinde yapay olarak üretilebilir. Bu araçlara genel olarak vakum pompası olarak isimlendirilebilir. Yağlı, kuru, dalgıç, hidrofor, santrifüj gibi çeşitleri bulunmaktadır. Kullanılacak yer ve görevlerine göre tercih edilmektedir. Vakum pompasının motoru göreve başladığı an emiş kısmından aldığı havayı çıkışa itekleyerek uzaklaştırır. Kapalı bir ortama bağlanan emiş kısmı ortam hacmindeki hava moleküllerinin yoğunluğunu dışarı atmaya çalışır. Ortam ve pompa çeşidine göre vakum değeri,  vakumlama süresi değişebilir. İstenilen süre ve değerler vakum pompası hacmi yükseltilerek ya da düşürülerek sağlanabilir.


× Whatsapp Destek Hattı.